Zirkonyum

Zirkonyum

Zirkonyum

Zirkonyum

Diş yapımında kullanılan beyaz renkli bir madde olarak bilinen zirkonyum, özel fırınlarda işlenerek zirkonya adı verilen seramik yapıya dönüştürülerek kullanılmaktadır. Metal destekler kullanılmadan yapılan bir çeşit kaplama olarak da adlandırılır. Doğal bir görünüm sağlaması dolayısıyla tercih edilmektedir. Diş zirkonyumu faydaları arasında, ışığı geçiren bir özelliği olan madde olmasından dolayı, dişlerde beyaza yakın renk elde edilmesi sayılabilir.

Estetik bir gülüş için tercih edilen zirkonyum, kolay uygulanabilmesi sebebiyle de diş hekimlerinin sıklıkla kullandığı bir uygulamadır. Diş etleriyle de uyumlu bir madde olan zirkonyum kaplama ile dişlerde daha hoş görüntü elde edilir. Zirkonyum kaplama uygulamalarında, dişeti hastalığı görülme olasılığı da en aza indirgenmiş olur.

Diş Zirkonyumunun Artıları

Diş zirkonyumu faydaları arasında, hastalarda hissedilen diş hassasiyeti problemlerinin yaşanmaması ilk sırada yer alır. Sıcak ve soğuk yiyecekleri, hastalar rahatlıkla tüketebilirler. Ayrıca metal alerjisi olan kişilere uygun olan zirkonyum kaplama, sigara ve çayın sebep olduğu lekelenmeleri de önlenmesi açısından tercih edilmektedir. Doğal bir görüntü verdiği için zirkonyum kaplamalar genellikle ön dişlere uygulanır. Kaplama ağızda kötü koku oluşmasına imkan tanımadığı için de sağlıklı bir seçimdir.

Diğer kaplamalara göre daha dayanıklı olan diş zirkonyum, ağızda tat değişimine sebebiyet vermez. Ortalama olarak 5 ila 10 gün arasında yapılabilen kaplamalar, dolgu yapmanın imkansız olduğu dişlerde güzel sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Diş minesi gibi, yarı geçirgen özelliğe sahip olan zirkonyum kaplama, diş eti ile diş aralarındaki gri görüntünün oluşmasını engeller.

Lamine Zirkonyumun Dişe Olumlu Etkileri

Bir diğer uygulama olan lamine, dişin tek yüzeyine uygulanan yöntemdir. Bu uygulamada dişe verilen zarar, en asgari seviyededir. Koruyucu bir tedavi yöntemi olan lamine, estetik açıdan mükemmel sonuçlara ulaştırır. Gerçek dişlerden ayırt edilemeyen lamina zirkonyum, ayrık dişleri birleştirmek için de tercih edilen bir uygulamadır.

Kırık ve aşınmış dişlerin onarılmasında da başvurulan yöntem, uzun ömürlü olmaları sebebiyle tercih edilir. Lamina yapıldıktan sonra ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Çok sert yiyeceklerden kaçınmak ve tırnak yeme alışkanlığını bırakmak gerekir. 3-4 günlük bir uygulamanın ardından yapılan lamina zirkonyum, diş taşı oluşumunda da etkili sonuçlara ulaştırır.

Lamina Zirkonyum Nasıl Çıkarılır?

Dişe yapıştırılan lamina, ancak elmas frezlerle, diş yüzeyi aşındırılarak geçirilebilir. Rengi bozulan eski dolguların estetik hale getirilmesinde etkili olan lamina, kişilerin istedikleri gülüşe sahip olmalarını sağlar. Lamina tedavisi, dişlerinin şeklinden memnun olmayan herkesin yararlanabileceği bir yöntemdir. Çene bozukluğu olan ve diş etinde aşırı tahribat oluşan kimselerde uygun olmayan tedavi, diş hekiminin kararı doğrultusunda yapılmalıdır. Birkaç faktöre bağlı olarak değişiklik gösteren lamina zirkonyum fiyatları, şehirlere göre de farklılık gösterebilir.

Yapılan lamina kaplamanın kalitesi, ölçülerdeki hassasiyet, kullanılan aletlerin teknolojiye uyumlu olmaları ve uygulamayı yapan hekimin tecrübesi, diş fiyatlarını belirleyen etkenler arasında yer alır. Dişlerini lamina yaptırmak isteyenlerin, sağlıkları için bu kriterlere dikkat etmeleri gerekir.

Zirkonyum Fiyatları

Zirkonyum kaplamalarda, fiyatı belirleyen faktörler, yapılacak uygulamalara göre değişebilir. Yapılacak olan diş sayısına göre belirlenen fiyatlar, detaylı muayeneden sonra netleşmektedir. Ancak genel maliyet, standart bir ücreti çok aşmamaktadır. Burada hekimin tecrübesi, uygulanacak olan yöntem ve yapılacak ek işlemler diş zirkonyumu fiyatları belirlemede etkin rol oynar.

Zirkonyum tek diş için uygulanabileceği gibi birden fazla dişte de yapılan bir uygulamadır. Diş beyazlatma yöntemlerinin yeterli olmadığı durumlarda başvurulan zirkonyum kaplamanın yüzeyi pürüzsüz ve kaygandır. Bu sebeple dişlerde yemek artıkları barınmaz ve tartar oluşumu da buna bağlı olarak gelişmez. Uzun süreli kullanım için dişlerin düzenli fırçalanması önemlidir. Lamina zirkonyum fiyatları, diş zirkonyum fiyatlarına göre daha pahalı bir aralıkta seyreder.

Diş Zirkonyumun Garanti Süresi Nedir?

Diş zirkonyum için belirli bir garanti süresi vardır. Diş hekiminiziniz uzmanlığı ve kaplama yapılan malzemenin kalitesine göre bu süre, 5 ila 8 yıl arasında değişir. Sürekli kontrol ettirerek ve düzenli bakım ile bu süre 10 yıla kadar uzayabilir. Zirkonyum kaplama, diş kayıplarının yan yana birden fazla olduğu durumlarda tercih edilmeyen uygulamadır. Çünkü zirkonyum kaplamanın sağlam bir dişile desteklenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde dişlerde ve kaplamada kırılmalar olması kaçınılmazdır.

 Eğer hasta ısrarlı bir şekilde zirkonyum kaplama tercih ederse, eksik dişlere öncelikle implant uygulaması yapılarak tedavinin ilk aşamasına devam edilir. Fakat bu işlemler yüksek maliyetli olduğundan dolayı herkes tarafından tercih edilmez. 18 yaşın altındaki çocuklarda, kemik gelişimi devam ettiği için önerilmez. Ayrıca ön dişlerde yapılacak olan zirkonyum kaplama, estetik açıdan önem taşıdığı için daha iyi sonuçlar verir.

Dişlerde oluşan renk farklılıkları, zirkonyum kaplama tercih edildiğinde yaşanmaz.Kaplama yaptıranların, sakız çiğnemeleri uygulamaya zarar verdiği için önerilmez. Kişiye özel olarak yapılan bir uygulama olduğu için bakım ve düzenli temizlik kullanım süresine olumlu etki eden faktörlerdendir. Lamina kaplamalarda, küçük bir dokunuşla doğal ve estetik bir görünüm elde edilir. Dişte herhangi bir değişiklik olmadığı için zararlı bir uygulama değildir.

Diş Hekiminin Tavsiye Ettiği Yöntemler

Çay ve sigara gibi dişleri sarartan maddeler lamina kaplamaya zarar vermez. Diğer yöntemlere göre biraz daha maliyetli bir uygulama olan lamina, teknik bilgisi olan hekimlerin ustalıklarını konuşturmaları gerektiren yöntemdir. Uygulamayı yaptırmak isteyen hastaların, daha önce dişlerinin herhangi bir işlem görmesini önemlidir.

Uygulamaların her ikisi de diş hekiminizin size uygun gördüğü şekilde yapılmalıdır. Gerek zirkonyum gerekse lamina kaplama yaptırmak isteyen kişiler, uygun gördükleri hastanelere başvurarak bilgi alabilirler. Deneyimli hekimlerin yapacağı kaplamalar, size uzun yıllar yüzünüze yansıyacak olan estetik bir gülüşün garantisini sunar. Diğer uygulamaya göre daha uygun olan diş zirkonyumu fiyatları belirlemede, doktorun tavsiyeleri belirleyici etken olur. Eğer doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda dikkatli bir yaşam sürerseniz, uzun yıllar kullanabileceğiniz sağlıklı dişleriniz olur.

WhatsApp Destek