Porselen Diş

Porselen Diş

Porselen Diş

Porselen Diş

Her insan güzel bir gülüşe sahip olmak ister. Dişlerdeki bazı kusurlar gülüşü direkt olarak etkiler. Birçok insan dişlerdeki estetik kaygısını sonlandırmak için porselen diş yaptırmaktadır. Estetik bir yapı elde ederek güzel bir gülüşe sahip olmayı isteyenler diş porseleni nedir sorusunu sormaktadır. Tasarlanan dişlerin üzerine yerleştirilen porselen yapraklardan oluşan tedavi sürecidir. Ağzında diş eksikliği bulunan hastalar öğütme fonksiyonlarını tam olarak gerçekleştiremez. Öğütmenin gerçekleşmemesi hazımsızlık ve çeşitli sorunları beraberinde getirdiğinden estetikten çok daha fazla önemsenmelidir.  Diş porseleni ne işe yarar sorusunun cevapları arasında; ağız fonksiyonlarını eksiksiz yerine getirebilmek ve kusursuz görüntü elde etmek bulunur. Kaza veya benzeri yaşanan olaylardan sonra kaybedilen dişlerin yerine getirilmesi için porselen diş tekniklerinde her geçen gün yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Porselen diş kaplama kaybedilen dişin yerine konularak dört dörtlük gülüş elde etmenizi sağlar.

Porselen Diş Kaplama Nedir?

Porselenden elde edilen ve tasarlanan orijinal dişlerin üzerine kaplama yöntemiyle eklenen protezlerdir. Diş porseleni faydaları, dişi doğal olarak göstermesidir. Hastaların orijinal dişleri kişisel özellikleri dikkate alınarak tasarlanır. Tasarlanan dişlerin üzerine porselen dişler konularak kaplanır. Porselen dişler, en doğal görünümü elde edecek şekilde yüksek kaliteli materyaller kullanılarak üretilir. Diş rengine yakın malzemeler seçilerek doğal görünümden taviz verilmemeye özen gösterilir. Diş hekimlerinin en fazla tercih ettikleri diş porseleni fiyatları yapılan diş sayısına ve işleme göre farklılık göstermektedir. Fiyatları yapılan işleme ve sonuca göre oldukça ekonomiktir. Tedaviden sonra elde edeceğiniz harika dişler sayesinde kusursuz bir gülüş elde edebilirsiniz.

Porselen Diş Kaplama Çeşitleri

Porselen diş kaplama çeşitleri yapılan işleme, tedavi yöntemine ve daha birçok kriter dikkate alınarak çeşitlendirilebilir. Elazığ diş porseleni fiyatları, yapılan işlemler, kullanılan malzemeler ve diğer kriterler dikkate alınarak belirlenir. Porselen diş kaplamada kullanılan malzemelere göre çeşitlendirilir. Kullanılan malzemeye göre;

 • Porselen
 • Serramik
 • Metal diş kaplama olarak çeşitlendirilir. Bütün bu çeşitlerde ana malzeme olarak porselen kullanılır. Fakat destekleyen ürünler değişir.

Porselenlerin renkleri vardır. Renk seçiminde kişinin orijinal diş renkleri dikkate alınır. Kaplama yapılacak dişin yerine ve durumuna göre farklılık gösterir. Porselen kron köprü, full porselen kaplama gibi çeşitlerinden en uygun olan uygulanır. Porselen diş kaplamadaki en uzun süreç full porselen kaplamadır. Dişlerin önlü arkalı her yerini kaplayan bir uygulamadır. Ön dişlerin yapılması gibi özel ve estetik kaygı güdülerek yapılan işlemlerde genellikle bölgesel kaplama yöntemleri tercih edilir. Hangi yöntemin ve porselene ilave hangi destek malzemenin kullanılması gerektiği uzman hekimler tarafından belirlenmektedir. Porselen kron köprü Elazığ hekimleri hastalarına en uygun yöntemi ve malzemeyi önererek en mükemmele ulaşılmasını sağlarlar.

Empress (Full Porselen) Nedir? Ne İçin Yapılır?

Ağız içindeki bütün dişleri içeren kaplamadır. Ön ve arkadaki dişlerin hepsi dahil edilerek porselen uygulaması yapılır. Bütün dişlerin dahil olmasından dolayı full porselen adıyla anılmaktadır. Full porselen veya diğer adıyla Empress’in uygulanabilmesi için uzunca bir zaman gerekir. Dişlerin mutlaka yerinde olmasıyla yapılabilir. Empress’in ana malzemesi seramiktir. Dayanıklılığını artırmak için seramik parçalarının üzerine cam seramik karıştırılır. Böylece seramik pekiştirilir. Dayanıklılık oranı artırılır. Diş porseleni nedir hususu yapılacak işleme göre değerlendirilip cevaplandırılmalıdır. Temelde hepsi aynı olmasına rağmen farklılıkların olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

Kron Tipi Porselen Kaplama Nedir? Ne İçin Yapılır?

Dişin kesilerek uygulanması gereken kron tipi diş kaplaması diş hekimleri tarafından sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Porselen kron köprü sırasında dişten kesilen parçalar yaklaşık olarak bir milimetre civarındadır. Kesme işlemindeki asıl amaç zayıflamış dişlerin yerine daha dayanıklı ve uzun ömürlü porselen dişlerin yerleştirilmesini kolaylaştırmaktır. Porselen kron köprü Elazığ piyasasında sektör standartlarındadır. Standartlarda verilen ücret karşılığında yapılan dişler neticesinde ağız sağlığı korunur, dişlerin ömrü uzatılmış olur.

Porselen Protezler (Hareketli veya Sabit) Nedir? Ne İçin Yapılır?

Geç kalmış hastaların ağzında diş kayıpları olabiliyor. Diş eksikliği olan hastalara ımplant veya köprü uygulaması adı verilen işlemler yapılır. Hastanın eksik de olsa dişleri varsa köprü veya ımplant yapılabilir. Şayet hiç dişi yoksa protez yapılır. Halk arasında damak, diş hekimleri tarafından total protez olarak isimlendirilen hareketli protezler uygulanır. Total protezler, kaplama ile de hazırlanabilir. Hareketli veya sabit protezlerin yapımında kişilerin diş ölçüleri alınarak yapılır. Dişlerin hazırlanması, protezlerin yapımı derken porselen protez tedavisi için uzunca bir zaman gerekir.

Kimler Porselen Diş Kaplama Yaptırabilir?

Ağzında eksik dişi olanlar estetik ve sağlık açısından istemedikleri durumlar yaşarlar. Porselen dişin ne olduğu, diş porseleni ne işe yarar olduğu kadar kimlere yapılabileceği de önemli bir konudur. Dişlerinde aşağıdaki problemleri yaşayanlar porselen diş kaplama yaptırmalıdır. Maddeler arasında en az birini yaşamak tedaviye başlamak için yeterlidir. Porselen diş kaplama yaptırmaya uygun hastalar şunlardır:

 • Çapraşık diş bozuklukları orta veya hafif düzeyde olanlar
 • Ağzında diş eksikliği bulunanlar
 • Standart diş dolgusu ile kapatılamayacak kadar geniş dişinde kayıp bulunanlar
 • Gözle görülecek kadar büyük bir kırığa sahip dişi bulunanlar
 • Estetik olarak hoş olmayan görüntüye sahip olanlar

Porselen Diş Kaplamanın Uygulanamayacağı Kişiler

Uzman hekim tarafından yapıldığında diş porseleni faydaları çok fazladır. Kaplama yöntemi faydalı olduğundan dolayı herkese uygulanması doğru değildir. Porselen diş kaplaması yapılmasının uygun olmadığı hastalar şunlardır:

 • Dişinde ciddi oranda çürük bulunanlar
 • Diş eti rahatsızlığı olanlar
 • Kanal tedavisi yapılmasını gerektirecek kadar ciddi enfeksiyon bulunanlar

Bu tür rahatsızlıkları bulunanlar önce hastalıklarını tedavi ettirdikten sonra kaplama yaptırmalıdır. Yukarıdaki sorunlara sahip olanlar Elazığ diş porseleni fiyatları araştırması yaparken kaplamadan önce yapılması gereken tedavileri de göz önünde bulundurmalıdır. Yapılan ön muayenede diş hekimleri yukarıdaki sorunları olan hastaları gerekli birimlere yönlendirir. Öncelikle sorunlar bir daha yaşanmayacağına emin olarak tedavi edildikten sonra porselen diş kaplamaya geçilir. Sorunlar başarılı bir şekilde çözülüp tedavi edildikten sonra porselen diş kaplama işlemlerine başlanabilir. Diş porseleni fiyatları için kliniklerde bir ücret belirlenir. Fakat yapılan diş sayısına, yapılan işleme göre değişiklikler olacaktır.

WhatsApp Destek